The accolades keep coming for the Neshannock High girls basketball team after their historic 2021-22 season.

Lady Lancers coach Luann Grybowski was named Class 2A coach of the year by the Pennsylvania Sports Writers, while senior Neleh Nogay and junior Mairan Haggerty were tabbed as first-teamers. Haggerty was a first-teamer last season, while Nogay was on the second team. 

Haggerty led the team with 17.1 points per game, while Nogay was a triple-double threat and chipped in 12.4 points. The duo helped the Lady Lancers win the PIAA Class 2A championship last month, 62-56, over Southern Columbia a year after falling in the state title game. 

The state title was the first in the 42-year career of Grybowski, who won her 700th game in January.

This story will be updated.


2022 PENNSYLVANIA SPORTS WRITERS

ALL-STATE GIRLS BASKETBALL TEAM

The 2022 Pennsylvania Sports Writers All-State Girls' Basketball teams, including each player’s school, height, class and scoring average:

CLASS A

First team

Bellah DiNardo, Kennedy Catholic, 5-9, Sr., 10.9

Emily Garvin, Northumberland Christian, 5-6, Sr., 25.1

Corynne Hauser, Rochester, 5-8, Sr., 25.1

Leah Homan, Bishop Guilfoyle, 5-10, Sr., 23.4

Jenna Muha, Shade, 6-0, Jr., 27.2

Second team

Layke Fields, Kennedy Catholic, 6-0, Fr., 11.6

Ayla Hileman, Williamsburg, 5-8, So., 16.4

Katie McGrath, Jenkintown, 5-7, Sr., 17.6

Katie Sheeler, Otto-Eldred, 5-5, Jr., 18.3

Josie Snyder, Shanksville-Stonycreek, 5-10, Sr., 18.9

Rylee Snyder, Shanksville-Stonycreek, 6-0, Sr., 14.3

Third team

Sanaa Brodie, Farrell, 5-9, Sr., 16.6

Minyhah Easterling, Glendale, 6-3, Jr., 16.2

Bella Forker, Faith Christian, 5-8, Jr., 14.0

Anna Ulmer, Northumberland Christian, 6-1, Sr., 10.7

Iyanna Wade, Clairton, 5-3, Fr., 23.7

Jayla Woodruff, Williamsburg, 6-0, Jr., 15.1

Player of the year: Emily Garvin, Northumberland Christian

Coach of the year: Lance Hudak, Portage

CLASS 2A

First team

Mairan Haggerty, Neshannock, 6-1, Jr., 17.1

Kaci Kranson, Holy Cross, 5-11, Sr., 27.0

Clare Meyer, Germantown Friends, 6-3, Sr., 17.9

Neleh Nogay, Neshannock, 5-6, Sr., 12.4

Kaylene Smikle, Westtown, 6-1, Sr., 23.0

Second team

Taliyah Carter, Parkway Northwest, 6-1, Sr., 28.0

Brie Droege, Columbia, 5-9, So., 22.1

Alli Griscavage, Southern Columbia, 6-1, Jr., 15.9

Zahra King, Westtown, 5-10, So., 9.6

Genesis Meadows, Lancaster Country Day, 5-5, Jr., 20.5

Selena Buttery, Brockway, 5-10, Sr., 16.5

Grace Sundback, Westtown, 5-10, Jr., 11.7

Third team

Emily Anthony, West Middlesex, 5-3, Sr., 15.5

Carlie Beatty, West Middlesex, 6-0, Sr., 20.0

Mallory Daly, Seton LaSalle, 5-8, So., 23.9

Salote Franklin, Penn Treaty, 5-9, Sr., 26.4

Nadia Moore, Winchester Thurston, 5-10, Jr., 25.2

Summer Tillett, Southern Columbia, 5-10, Sr., 11.5

Alicia Young, Sto-Rox, 5-11, Sr., 21.1

Player of the year: Kayla Smikle, Westtown

Coach of the year: Luann Grybowski, Neshannock

CLASS 3A

First team

Shaye Bailey, Freedom, 5-5, So., 16.4

Mihjae Hayes, Neumann-Goretti, 5-3, Sr., 24.3

Kylie Lavelle, Riverside, 6-2, Sr., 25.1

Dacia Lewandowski, North Catholic, 5-11, Jr., 15.9

Renae Morbacher, Freedom, 5-6, Sr., 15.7

Janai Smith, Imhotep, 5-9, Sr., 16.5

Aleah Snead, Penn Charter, 5-9, Jr., 15.3

Second team

Madeline Evans, Bloomsburg, 5-11, Jr., 16.7

Hope Garrity, Fairview, 5-8, Jr., 20.6

Allyia Kennedy, Loyalsock, 6-0, Sr., 17.0

Kaeli Romanowski, Western Wayne, 5-6, Sr., 20.1

Alayna Rocco, North Catholic, 5-11, So., 17.9

Third team

D'Ayzha Atkinson, Neumann-Goretti, 5-7, Sr., 12.2

Belle Bosch, Chestnut Ridge, 6-0, Jr., 19.4

Reese Gadsby, Lakeview, 5-8, Sr., 18.7

Brianna Moore, Palmerton, 5-8, Sr., 14.9

Remi Smith, Forest Hills, 5-7, Sr., 14.4

Xola Wade, New Church, 5-4, So., 13.9

Player of the year: Mihjae Hayes, Neumann-Goretti

Coach of the year: Kristi Britten, Camp Hill Trinity

CLASS 4A

First team

Ryanne Allen, Archbishop Wood, 6-1, Sr., 17.0

Gabby Casey, Lansdale Catholic, 5-9, Sr., 22.0

Gianna Hoddinott, Delone Catholic, 5-9, Sr., 19.4

Maeve McErlane, Notre Dame de Namur, 5-9, Sr., 17.8

Moriah Murray, Dunmore, 5-9, Sr., 17.3

Ciera Toomey, Dunmore, 6-4, Jr., 20.1

Second team

Kendall Bennett, Germantown Academy, 6-3, Jr., 13.0

Jayden McBride, Erie Villa Maria, 5-11, So., 13.9

Carissa Dunham, Erie Villa Maria, 5-7, Sr., 14.3

Payton List, Beaver, 6-0, Sr., 22.6

Skyler Searfoss, Jim Thorpe, 5-9, Sr., 14.1

Third team

Bri Bowen, Archbishop Wood, 5-10, Sr., 8.2

Bianca Coleman, Gwynedd Mercy, 5-11, Sr., 9.8

Sofia Coleman, Gwynedd Mercy, 5-11, Sr., 13.8

Jaida Parker, Tyrone, 5-9, Sr., 13.9

Deja Evans, Archbishop Wood, 6-2, Jr., 8.1

Hannah Griffin, Gwynnedd Mercy, 5-7, Jr., 9.0

Olivia Smelas, Jim Thorpe, 6-1, Sr., 11.2

Player of the year: Ryanne Allen, Archbishop Wood

Coach of the year: Todd Askins, Bermudian Springs

CLASS 5A

First team

Anne Bair, Gettysburg, 5-6, Sr., 14.9

Maggie Doogan, Cardinal O'Hara, 6-2, Sr., 16.0

Alexis Hess, Fleetwood, 6-0, Jr., 19.0

Maddie Knier, Manheim Central, 5-10, Jr., 21.9

Aislin Malcolm, Chartiers Valley, 5-11, Sr., 16.5

Sydni Scott, Cardinal O'Hara, 5-8, Sr., 11.0

Second team

Marin Miller, Hollidaysburg, 5-1, Sr., 21.5

Perri Page, Chartiers Valley, 6-0, Sr., 15.8

Emma Ruhlman, Warren, 5-10, Sr., 15.6

Reilly Sunday, Moon, 5-9, Sr., 16.6

Emma Theodorson, Moon, 6-0, Sr., 18.4

Maddie Webber, South Fayette, 5-7, Jr., 18.2

Third team

Gianna Grassifulli, St. Hubert, 5-7, Sr., 18.3

Gracie Fairman, Thomas Jefferson, 5-5, Sr., 20.8

Molly Rullo, Cardinal O'Hara, 5-11, Fr., 10.5

Faith Walker, West York, 6-0, So., 9.7

Trinell Watson, Pottstown, 5-7, Sr. 23.1

Annie Welde, Cardinal O'Hara, 5-11, Sr., 8.0

Player of the year: Maggie Doogan, Cardinal O'Hara

Coach of the year: Jeff Gregory, Pittston

CLASS 6A

First team

Ashleigh Connor, Mount Lebanon, 5-10, Sr., 21.6

Kaitlyn Flanagan, Plymouth-Whitemarsh, 5-8, Sr., 7.7

Jillian Jekot, Cumberland Valley, 6-0, So., 17.3

Ava Sciolla, Pennsbury, 5-11, Sr., 16.3

Abby Sharpe, Plymouth-Whitemarsh, 5-11, Jr., 14.3

Caroline Shiery, Central Dauphin, 6-3, Sr., 14.3

Jasmine Timmerson, North Allegheny, 5-7, Jr., 14.0

Second team

Lainey Allen, Plymouth-Whitemarsh, 6-2, Sr., 12.5

Kailah Correa, Lebanon, 5-5, Fr., 20.8

Vatijah Davis, Pocono Mountain West, 5-10, Jr., 23.9

Olivia Jones, Cedar Cliff, 5-10, Fr., 13.6

Grace O'Neill, Archbishop Carroll, 5-4, Sr., 15.0

Third team

Anna Azzara, Spring-Ford, 5-7, So., 13.1

Erin Daley, Plymouth-Whitemarsh, 6-0, Jr., 9.5

Marissa Gingrich, Mifflin County, 5-7, Jr., 20.0

Journey Thompson, Peters Township, 6-2, Sr., 16.2

Nicole Timko, Methacton, 5-11, Sr., 18.8

Cire Worley, Abington, 6-0, Jr., 20.3

Player of the year: Ava Sciolla, Pennsbury

Coach of the year: Dan Dougherty, Plymouth-Whitemarsh

Trending Video

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.