Roundball Classic

Roundball Classic

Lawrence County boys and girls basketball standouts will get another shot to take the floor this year.

The 2018 Roundball Classic All-Star Games will take place April 20 and April 21 at Geneva College. There will be three games starting at 6 p.m. Friday and four contests starting at 2 p.m. Saturday.

On Friday, the girls East-West game tips things off at 6 p.m., followed by the boys East-West matchup at 7:30 p.m. and the boys District 10 vs. Class 2A/City battle at 9 p.m.

On Saturday, girls games will be played at 2 p.m. and 4 p.m., followed by boys games at 6 p.m. and 8 p.m.

The scrimmages/practices will be held April 18 at Geneva College with the public invited at no charge.

New Castle’s Ralph Blundo will coach the boys Class 4A game.

Following are the rosters for the game that involve Lawrence County players:

FRIDAY, 6 P.M.

GIRLS EAST: Keagan Brownlee (Keystone Oaks), Alayna Ziegler (Seton-La Salle), Carlee Stelter (Mohawk), Aidan Noga (Neshannock), Hunter Robinson (Avonworth), Morgan Farrah (Steel Valley), Ariana Harper (Beaver Falls), Kasey Kaczorowski (Bishop Canevin), Renee Cebula (Highlands), Courtney Roman (North Allegheny), Lauren Gamble (Bishop Canevin), Kelsey Green (Belle Vernon), Becky Harhai (Steel Valley), Hannah Haswell (Neshannock), Island Bradley (Beaver Falls). Scott Dibble (Bishop Canevin), coach.

GIRLS WEST: Chyna Simpson (Westinghouse), Nysia Miles (Cornell), Cy’Moni Harrison (Cornell), Jocelyn Nagy (Our Lady of the Sacred Heart), Olivia Stawovy (Greensburg Central Catholic), Chloe Kurpakus (St. Joseph), Olivia Whiteleather (Rochester), Lexi Frazee (Sto-Rox), Madison Very (Vincentian Academy), Alex Jones (St. Joseph), Kinlee Whited (Beth-Center), Lydia Bable (Rochester), Morgan Dryburgh (Brentwood), Isabel Palamone (Franklin Regional), Ciera Yelverton (Westinghouse). Sally Ackerman (St. Joseph), coach. 

FRIDAY, 7:30 P.M.

BOYS EAST: Kam Taylor (North Hills), Corey Fulton (Penn Hills), Steven Harner (Bentworth), Andrew Clark (Chartiers-Houston), Nick Fiumara (Baldwin), Kyle Meinert (Upper St. Clair), Levi Jordan (Bentworth), Nick Bomar (Bethel Park), Luke Michalek (Butler), Chris Hart (Seneca Valley), Mike Goga (Baldwin), Craig Sauers (Laurel), Marcus Dudzinski (Latrobe), Zach Ford (Chartiers-Houston), Tom Farkos (Central Catholic). Joe Urmann (Baldwin), coach.

BOYS WEST: Torian Leak (Beaver Falls), Tay Lindsey (Ambridge), Lorenzo Gardner (New Castle), Josh Snell (Keystone Oaks), Jordan Swart (Washington), Gildas Kodjo (Lincoln Park), Sean Newell (Trinity Christian), Ryan Lounder (Burgettstown), Kavon Morman (Montour), Romello Freeman (Highlands), Austin Dambach (Riverside), Trent Michael (Blackhawk), Joe Sabolek (Belle Vernon), Jeff Ecker (Trinity). Brooks Roorback (Blackhawk), coach.

FRIDAY, 9 P.M.

DISTRICT 10 BOYS: Marshall Murray (West Middlesex), Nick Franos (Fairview), Isaac Thrasher (Grove City), Gaven Aiden (Lakeview), Ramell Askernesse (Sharon), Chase Staunch (West Middlesex), James McKinney (Sharon), Joe Blatt (Greenville), Leonard Johnson (Erie), Jimmy Amon (Mercer), Brandon Beader (Hickory), Tristan Ballard (Sharon), Ben Taylor (Kennedy Catholic), Sam Parini (Fairview). Zach Sarver (Sharon), coach.

CLASS 2A/CITY BOYS: Jalen Torres (Jefferson-Morgan), Dave Groetsch (Sewickley Academy), Brandon Bennett (Shenango), Robert Kennedy (Jeannette), Cameron Hanley (Chartiers-Houston), Tyler Williams (Allderdice), Josh Young (Shenango), Christian Hack (Leechburg), D.L. Garrett (Jefferson-Morgan), Tre Cunningham (Jeannette), Malik Edmundson (Serra Catholic), Shaun Morris (Allderdice), Y’Shua Bragg (Carrick), James Ellis (Westinghouse). Win Palmer (Sewickley Academy), coach.

SATURDAY, 2 P.M.

GIRLS CLASS 4A/DISTRICT 10: Macy McCall (Slippery Rock), Kara Haslett (Ambridge), Janiya Eaddy (Erie), Bella Possett (Beaver), Molly Mraz (Villa Maria Academy), Chloe Rabold (Ambridge), Sydney Barney (Beaver), Marisa Hopson (Farrell), Tailyn Silver (Blackhawk), Marnae Otis (Farrell), Delaney Dogan (West Middlesex), Caitlyn Figuly (Kennedy Catholic), Mackenzie Mackay (West Middlesex), Sophia Berardi (Kennedy Catholic), Sydney Palermo (Villa Maria Academy), Madison Demski (Villa Maria Academy). Mike Williams (West Middlesex), coach.

GIRLS CLASS 3A/2A/1A: Sydney Wolf (Riverside), Amani Johnson (East Allegheny), Brionna Allen (Bishop Canevin), Bailey Vig (California), Maria Claybaugh (Charleroi), Gia Thorpe (Winchester Thurston), Kaitlyn Riley (Charleroi), Carmie Matarazzo (Neshannock), Caroline Elliott (Vincentian Academy), Mara Casamassa (Aquinas Academy), Mikayla Lovelace (Leechburg), Olivia Ryder (Sewickley Academy), Ayanna Townsend (Winchester Thurston), Alexa Williamson (Chartiers-Houston), Megan Ost (Apollo-Ridge). Monica Williams (Winchester Thurston), coach. 

SATURDAY, 6 P.M.

BOYS CLASS 3A/1A: Ty Thellman (Riverside), Chase Haring (Eden Christian Academy), Frankie Fuhrer (Shady Side Academy), John Fukon (Cardinal Wuerl North Catholic), Tre Charles (Union), Desmond Ross (Cornell), George Mike (Seton-La Salle), Anthony Roth (Ellwood City), Shandon Marshall (Brownsville), Derek Lockart (South Allegheny), Jakob Richardson (Seton-La Salle), Zach McDonugh (Vincentian Academy), Olajuwon Owens (East Allegheny), Kyle Fitzroy (Apollo-Ridge), T.J. Banks (East Allegheny). Mike Bariski (Lincoln Park), coach.

BOYS CLASS 4A: Tommie Arbuckle (Indiana), Tyler Walker (Central Valley), Darton McIntire (Waynesburg), Dru Stokes (Valley), Marcus Hooker (New Castle), Vontae Mitchell (Keystone Oaks), Kam Fitzgerald (Uniontown), Carrington Smith (New Castle), Ben Beale (Freeport), Trent Belleville (McGuffey), Ricky Guss (Quaker Valley), Carlos Carter (Indiana), Coletrane Washington (Quaker Valley), Josh Kline (Central Valley), Will Greijack (Elizabeth Forward). Ralph Blundo (New Castle), coach.

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.