New Castle News

Sports

April 20, 2013

Local stars to compete at Roundball Classic

NEW CASTLE — The best of the best will be at it one more time.

The annual Roundball Classic All-Star Games will be held today at Geneva College.

The girls will tip off with the East vs. West game at 2 p.m. Mohawk’s Shelby Brown leads the East team as Lawrence County’s representative in the contest.

Then, the AAA Class AAA All-Stars will battle the Class AAAA All-Stars at 4 p.m.

New Castle’s own Kelsey Scott hopes to power the Class AAA squad to victory.

On the boys side, the Class A/City/District 10 Allstars will faceoff against the Class AA All-Stars at 6 p.m.

Union’s Markel Peace will look to put points on the scoreboard for the Class A/City/D-10 team.

All-State selection Shawn Anderson and Red Hurricane teammates Brandon Domenick and Antonio Rudolph will be coached one more time by New Castle’s Ralph Blundo in the Class AAA vs. Class AAAA tilt at 8 p.m. to close out the evening.   

Following are the rosters:  

Girls All Stars

EAST: Celina DiPietro (Bishop Canevin), Carly Forse (Bishop Canevin), Erin Waskowiak (Bishop Canevin), Mason DePetro (Cornell), Becca Babincak (Deer Lakes), Nicole Kearns (Deer Lakes), Shelby Brown (Mohawk), Kaitlyn Hopkins (New Brighton), Lauren Wolosik (North Catholic), Alex Deep (Riverside), Arianna Kelly (Riverside), Jaylee Patterson (South Allegheny), CeCe Dixon (Steel Valley), Tim Joyce, coach (Bishop Canevin).

WEST: Sydnee Abernathy (Allerdice), Olivia English (Avella), Taylor Pompei (Bentworth), Morgan Berardi (Carmichaels), Courtnee McMasters (California), Alia Bradford (Eden Christian), Devon Larkin (Greensburg C.C.), Ciara Gregory (Jeannette), Brittney Badgett (Lincoln Park), Mariah Ward (Monessen), Latosha Fortson (Perry), Angela Heintz (Seton-LaSalle), Natalie Piagessi (Seton-La Salle), Abbey Bartoszewicz (Vincentian Academy), Ron Moncrief, coach (Vincentian Academy).

CLASS AAA: Katie Fischer (Ambridge), Jessica Slagus (Belle Vernon), Alexis Graham (Blackhawk), Madi Rowan (Central Valley), Dana Buck (Elizabeth Forward), Jayne Oberdorf (Greensburg), Sara Pilarski (Hampton), Shatori Walker-Kimbrough (Hopewell), Audrey Stapleton (Indiana), Kelsey Scott (New Castle), Salem Sierra Perlick (Quaker Valley), Josie Schmidt (Ringgold), Shelby Lindsay (South Park), Reggie Wells, coach (South Park).

CLASS AAAA: Mariah Penascino (Bethel Park), Kassidy O’Keefe (Chartiers Valley), Mariah Wells (Chartiers Valley), Maggie Kimmich (Franklin Regional), Alex Ricketts (Kennedy Catholic), Maddie Antone (Kiski Area), Jordan Holmes (Mt. Lebanon), Alex Ventrone (Mt. Lebanon), Maddie Nellis (North Allegheny), Nicole Johnson (Oakland Catholic), Gloria Schifino (Penn Hills), Taylor Cortazzo (Penn-Trafford), Jordan Serio (Upper St. Clair), Jonna Burke, coach (Bethel Park).

BOYS ALL STARS

CLASS A/CITY/DISTRICT 10: Noah Davis (Bellwood-Antis), Roland Shannonhouse (Clarion), Major Canady (Kiski), Jaylin Cottrill (Lincoln Park), Danny Savulchak (North Catholic), Stefan Arch (OLSH), Shakeem Cox (Perry), Jay Fyda (Quigley Catholic), Nate Lieb (Quigley Catholic), John Arcuri (Saint Joseph’s), Khalil Hopson (Sharon), John Wallace (Trinity Christian), Markel Peace (Union), Tony DiNardo (Vincentian Academy), Matt Dogan (West Middlesex), George Yokitis, coach (Vincentian Academy).

CLASS AA: Drew Cook (Beaver Falls), Cody Levine (Bentworth), Jake Seligman (Bishop Canevin), Jason Pilarski (Brentwood), Brian Fisher (California), Tanner Huffman (California), Tim Jaczesko (Deer Lakes), Nick Schwab (Freedom), Zach Herman (Greensburg C.C.), Duke Brown (Jeannette), Burke Moser (Quaker Valley), Tyler Falk (Riverside), Gig Jewell (Riverside), Josh Wise (Washington), Anthony Rocco (West Shamokin), Doug Biega, coach (Beaver Falls).

CLASS AAA: Malik Walker (Ambridge), Aaron Barlow (Beaver), Corey Nesmith (Beaver), Michael Boulos (Chartiers Valley), Spencer Casson (Chartiers Valley), Corey Sevacko (Keystone Oaks), Jared Skolnicki (Keystone Oaks), Sterling Henry (Kittaning), Shane Guthrie (Laurel Highlands), Josh Goetz (Mars), Devin Wilson (Montour), Nick Korzi (Moon Township), Evan Bonnaure (South Fayette), Joe Carroll (Thomas Jefferson), Christian Kezmarsky (Uniontown), Adam Kaufman, coach (Montour).

CLASS AAAA: Wyatt Hagerty (Bethel Park), D.J. Boyce (Gateway), Tyler Roth (Mt. Lebanon), Shawn Anderson (New Castle), Brandon Domenick (New Castle), Antonio Rudolph (New Castle), Sean Hennigan (North Allegheny), Matt Stewart (Norwin), Corey Stanford (Penn-Trafford), Gabe Pritz (Peters Township), Tim Williams (Pine Richland), David Urso (Pittsburgh Central Catholic), Easton Bazzoli (Seneca Valley), Geno Thorpe (Shaler), Jordan Grabowski (Upper St. Clair), Ralph Blundo, coach (New Castle).

 

1
Text Only | Photo Reprints
Sports
AP BB Tourney Latest News2014
AP BB Tourney Poll 2014
House Ads
Shoot For 2
Photo of the Day